INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Robert  

 
 
brak danych - przed 1337
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Robert (Rupert) (zm. przed 1337), wójt sandomierski. Był starszym synem wójta sandomierskiego Marka (zob.) i bratem Marka (zob.). Marek i jego synowie opowiedzieli się po stronie Władysława Łokietka w czasie jego walk o tron krakowski i zapewne po zdobyciu przez księcia Sandomierza uzyskali u niego wójtostwo w tym mieście.

R. został dopuszczony przez ojca do współrządów przed r. 1307, kiedy to Łokietek podczas pobytu w Sandomierzu za wyświadczone mu liczne usługi nadał 25 VII t. r. wójtowi sandomierskiemu Markowi i jego synowi R-owi wsie Radoszki i Ocin koło Sandomierza wraz z immunitetem. Wsie te użytkowali dotąd za zgodą księcia mieszczanie sandomierscy. Darowizna ta niewątpliwie wzmocniła pozycję ekonomiczną wójtów sandomierskich.

Po śmierci ojca przez podstęp i zdradę w czasach krytycznych, jak zeznali R. i Marek przed księciem i baronami, utracili zapewne pod koniec r. 1307, odziedziczone po ojcu wójtostwo na rzecz Witka i Zygfryda (tego pierwszego identyfikuje się z pierwszym wójtem sandomierskim Witkiem). Sprawa miała swój epilog dopiero dn. 31 X 1311 na wiecu pod Wiślicą. Książę przywrócił wójtostwo R-owi i Markowi w nagrodę za ich wierność i wieloletnie usługi świadczone księciu i państwu z narażeniem życia i mienia. Unieważnił równocześnie wszystkie dokumenty na to wójtostwo, jakimi mogli się legitymować Witek i Zygfryd lub ich potomstwo, ponieważ m. in. przyłączyli się do buntu wójta krakowskiego Alberta. Przywrócenie wójtostwa synom Marka być może ułatwiło i przyśpieszyło stłumienie buntu w Sandomierzu, gdyż po stronie reaktywowanych dawnych wójtów mogła się opowiedzieć część mieszczan. Łokietek określił szczegółowo przywileje i obowiązki wójtów i poświadczył, że «nomine annuli» wziął od Marka i R-a 200 grzywien groszy praskich. W r. 1331 sądowi ławniczemu przewodniczył sam wójt Marek, mogło to jednak wynikać z przemiennego wykonywania sądownictwa. W r. 1336 nie nazwany imieniem wójt sandomierski otrzymał od Kazimierza Wielkiego władzę sądową nad mieszkańcami wsi założonych na prawie niemieckim w kasztelanii sandomierskiej. Dokument ten nie przesądza, że R. już nie żył, gdyż wójt sandomierski został tu wymieniony w sensie instytucjonalnym. R. zmarł na pewno przed r. 1337, gdyż t. r. król ponowił nadanie Radoszek wójtowi Markowi i dzieciom jego zmarłego brata.

Z małżeństwa z nie znaną nam z imienia żoną R. miał synów Mikołaja i Piotra oraz nie znane bliżej córki. Rodzeństwo to w r. 1356 godziło się przed powołanym przez króla sądem polubownym z córkami zmarłego już Marka w sprawie wójtostwa sandomierskiego. Synom R-a zostało przyznane dziedziczne prawo przewodniczenia sądom ławniczym i pobierania opłat sądowych. Zostali jednak zobowiązani do służby wojskowej i innych świadczeń na rzecz króla. Dochody z wójtostwa miały być dzielone po połowie między obie strony. Od tego czasu Mikołaj i Piotr na przemian przewodniczyli sądowi ławniczemu w Sandomierzu.

 

Długopolski E., Bunt wójta Alberta, „Roczn. Krak.” T. 7: 1905 s. 160–2; tenże, Władysław Łokietek na tle swoich czasów, Wr. 1951 s. 147–8; Ptaśnik J., Studia nad patrycjatem krakowskim wieków średnich, „Roczn. Krak.” T. 15: 1913 s. 33–8; – Cod. Pol., I; Długosz, Liber benef., III 53; Kod. Mpol., I, III; Mon. Pol. Vat., III 82–3; Najstarsze księgi i rachunki miasta Krakowa od r. 1300 do 1400, Wyd. F. Piekosiński i J. Szujski, Kr. 1878 s. 25–6 przyp. 2.

Franciszek Sikora

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.